דלתות בשפה העברית

בשקט בשקט, בלי שנשים לב, דלתות התחילו מטפטפות אל תוך ביטויים שגורים בשפה העברית והיום קשה לדמיין מצב בו נתבקש לתאר מצבים מסוימים מבלי להשתמש בהן.
חלק מהביטויים מקורם בשפה האנגלית, אבל כיום הם כל כך נפוצים בעברית שכמעט בלתי אפשרי להצביע על שלב בו הדלתות "אומצו" באופן רשמי. 

דלתות מסתובבות

הביטוי "דלתות מסתובבות" נחקר רבות בספרות ובקולנוע וגורס שגם שינויים בקנה מידה קטן יכולים להשפיע על העתיד לבל היכר בצורה שלא ניתן לחזות מראש. נהוג להשתמש בביטוי כשאנו נמצאים לפני פרשת דרכים ויש לשקול בכובד ראש בחירה באפשרות אחת על פני אחרת בהתאם להשלכות.
מעניין לציין שדווקא באנגלית משמעות הביטוי היא "דלתות הזזה", אך סיבת הבלבול בין שני סוגי הדלתות אינה ברורה.

להכניס את הרגל בדלת

מקור הביטוי באנשי מכירות שעוברים מדלת לדלת ומנסים לשווק את מרכולתם. הם מכניסים את רגלם למפתן, כך ששוכני הבית לא יוכלו לסגור עליהם את הדלת ויאלצו להקדיש להם תשומת לב.
המשמעות היא בעצם קבלת הזדמנות ראשונה, מתוך תקווה שלאחריה יגיעו הזדמנויות נוספות.
שיטת "הרגל בדלת" היא שיטה מוכרת בעסקים, שמטרתה השגת הסכמה ראשונית קטנה שתפתח יחסים מבוססים יותר ותביא הסכמות גדולות יותר.

מדיניות דלת פתוחה

עוד מונח נפוץ שמקורו בכלכלה וביחסים בינלאומיים. מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון היי טבע את המונח כשקבע את מדיניות המסחר של המעצמות הגדולות בסין בתחילת המאה הקודמת.
כיום המונח מתאר מדיניות התקשרות של מנהלים או בעלי סמכות עם עובדיהם. "מדיניות דלת פתוחה" משמעה זמינות, מעורבות ונכונות לאפשר לכל עובד מקום לקבל בו מענה והקשבה.
הביטוי "דלת פתוחה" נפוץ גם בארגונים חברתיים שמסייעים בנושאים שיש סביבם טאבו, כמו חינוך מיני או אימוץ.

להתדפק על הדלת

נהוג לייחס את דימוי ההתדפקות על דלתות לאנשים המבקשים דבר-מה מהאדם שמאחוריהן, או נושים שמגיעים לגבות חוב. התדפקות על דלתות בדרך כלל מתארת קיומו של משהו שלילי בפתח, לעיתים בצורת אזהרה: "הזהר, פן יתדפקו על דלתך".

דלתיים סגורות

מערכת המשפט הישראלית קבעה שלא בלבד שהצדק יעשה – עליו גם להיראות, ועקרונות המשפט הציבורי הם נר לרגליה. למרות זאת, ישנם מקרים יוצאי דופן בהם מתנהלים דיונים בדלתיים סגורות, ללא נוכחות קהל או כלי תקשורת מטעמים של הגנה על ביטחון המדינה, קטינים או חסרי ישע ותיקים הקשורים בעבירות מין.
רעיון הדלתיים הסגורות חלחל מכלי התקשורת אל המרחב הציבורי, ולכן לא פעם פגישה פרטית הרחק מעיניים סקרניות תקבל את השם מעורר היראה "דלתיים סגורות".

כתבות
*6124 צרו איתנו  קשר