מעוצבות, מבודדות ופרקטיות: המילה האחרונה בדלתות הפנים

בשנת 2017 עקרונות העיצוב המודרני ניכרים כבר בכל סגנונות העיצוב של הבתים הישראלים ובראשם הפרקטיות, הסדר והניקיון. הצורך לשמור על חללים מסודרים ומרחב פנוי, חלוקה נוחה וקווים הגיוניים, הם כנראה תולדה של החיים המודרניים העמוסים לעייפה. איך משתלבות דלתות הפנים החכמות בבית המודרני וכיצד ניתן להתאים אותן לכל עיצוב? 

שימושית או יפה?

למה לבחור בין יופי לאופי כשאפשר להנות משתי התכונות? הטכנולוגיה בשירות הבתים נגעה גם בדלתות הפנים וחברות בעלות ותק וניסיון רב, שיפרו עם השנים את החומרים, השכבות והפתרונות, כך שדלתות פנים הפכו לפרקטיות מתמיד. למשל, דלתות פנים לחדרי השינה מיוצרות כיום מחומרים מבודדי רעש. כשזה מגיע לחדרי רחצה ושירות, ניתן להוסיף פתרונות לאיטום בפני מים ולחות. מעבר לכך, דלתות פנים הפכו לחלק בלתי נפרד מהעיצוב ההרמוני וניתן לבצע בהן חלוקה לצורות גיאומטריות, שילוב חומרים כגון עץ זכוכית ותוספת של מגוון צבעים, שגם עמידים וקלים לניקיון. שימוש עיצובי בטקסטורות לא פסח על הדלתות דלת וניתן לבצע גם הדפסים אישיים על דלתות הפנים.   

למה דלת צריכה להיות פרקטית?

מתי חוטאים למטרה בבחירת דלתות פנים לחדרי השינה? כאשר מתמקדים רק בעיצוב, בידית היפה, במראה החיצוני של מנגנון הנעילה ובכל הפרטים הקטנים ושוכחים את הייעוד המקורי של הדלת. דלת תהיה פרקטית ושימושית, כאשר היא תשרת את המטרה שלשמה נועדה- לייצר הפרדה בין החלל האישי של החדר לשאר חללי הבית. יש להתייחס לדלת כמו לכל פתח אחר, המפריד בין חלל הפנים לחלל החוץ. למשל, בעת בחירת החלונות נשקלת רמת האיטום שלהם מפני רעשים. באותו אופן, שיקולי אקוסטיקה ובידוד מפני רעשים, צריכים להכריע גם במועד בחירת דלת הכניסה לחדר. דלתות מבודדות רעשים נותנות מענה להפרדה בין המתרחש בתוך החדר ומחוצה לו ופותרות אי נוחות ואי נעימות, העלולות להיגרם במהלך חיי היום יום. בזכות טכנולוגיה, חומרים ושיטות ייצור חדשניות, הדלתות החכמות חוסמת עוצמות רעש של כ-34 דיציבלים. אם רוצים בידוד מושלם, יש לחפש את הדלתות עם הגימורים האקוסטיים, דוגמת אטם וסף דלת, המשלימים את יצירת האקוסטיקה הרצויה בחלל החדר. 

מניעת נזקי מים ולחות לדלתות

מטבע שימושם, חדרי מקלחת, שירותים, אמבטיה וחדרי שירות, נמצאים בסבירות גבוהה לספיגת חלחולי מים לקירות ולדלתות. זה יכול לקרות בזמן שהילדים עושים אמבטיה ומציפים את הרצפה, בעת פיצוץ או תקלה בצנרת וגם כתוצאה ממגע שוטף של מים ולחות עם המעטפת, הריהוט והאביזרים. הנזק שנגרם כתוצאה מכך, יכול יום אחד לעלות ביוקר, במיוחד אם נגרמו נזקים מתחת לפני השטח והם נראים כלפי חוץ רק כאשר מאוחר מידי, דוגמת התנפחות העץ בתחתית הדלת. על מנת למנוע מראש את הנזקים, קיימים פיתוחים טכנולוגיים חדשניים לדלתות, אשר מיוצרות בחלקן התחתון ממספר סנטימטרים של סגסוגות, דבקים וחומרים עמידים בפני מים. על התענוג הזה לא כדאי לוותר, לא רק כי הוא נותן ראש שקט אלא כי הוא יכול לחסוך הרבה מאוד הוצאות מיותרות על תחזוקת הבית לאורך השנים. מעבר ליכולות האטימות נגד מים, כמובן שיש לוודא שהצבע או החיפוי שבחרתם לדלת עמיד גם בפני נזקים שגרתיים אחרים, כגון סריטות, מכות וקילופי צבע. 

 

אפשר. גם וגם דלתות חכמות ומתקדמות מיוצרות בחמש שכבות או יותר, ביניהן שכבות מבודדות רעש ושכבות עמידות ואטומות, לרבות סף דלת אקוסטי, אטמים, דבקים ייחודיים וכדומה. כתוצאה מהטכנולוגיה והחומרים בהם משתמשים המומחים לייצור דלתות, ניתן להזמין היום את המילה האחרונה של דלתות הפנים- עמידות והגנה בפני רטיבות ורעשים, גם יחד. כל מה שצריך לעשות כדי להזמין דלת משולבת בדיוק כזו, הוא לעיין בקטלוגים ובמפרטים ולפנות להתייעצות. 

האם הדלתות החכמות מתאימות לכל עיצוב?

פרקטיות לא צריכה לבוא על חשבון עיצוב וגם כשזה מגיע לעיצוב דלתות הפנים, האפשרויות רבות ומותאמות לסגנון הכללי שבחרתם לבית ולחללים. וינטג', מודרני, קלאסי, אקלקטי ועוד, לכל סגנון יש את העקרונות המנחים שלו, אשר במכלול יוצרים את המראה הרצוי. לדלתות הפנים יש נוכחות במעטפת החלל וזו סיבה טובה לנצל אותן להדגשת הקו העיצובי. כך למשל, אפשר להתקין משקוף בקו אפס או משקוף בולט מהקיר. כל בחירה כזו תשפיע על יצירת האווירה הנדרשת. החלטות נוספות שצריך לקבל- האם המשקוף יהיה ישר או עגול, האם הדלת תהיה בעלת מרקם אחיד או תחולק לצורות גיאומטריות, האם תשולב זכוכית, איזה ידית תתאים וכמובן, איזה צבע או חיפוי תעדיפו.

 

האפשרות לשלב בין העיצוב הרצוי לפרקטיות הנדרשת, היא חלק מהפיתויים החיוביים לשנת 2017 ומקלה מאוד על הבחירה. לפני שמחליטים מה להזמין, מומלץ לבדוק כבר עכשיו באילו עיצובים מגיעות דלתות פנים אטומות למים ומבודדות רעשים, על מנת שתוכלו ליצור שפה הרמונית בין הדלתות והמעטפת לבין פריטי העיצוב הנוספים בחדרים הפנימיים של הבית.

 

*6124 צרו איתנו  קשר