חידוש דלתות מול קניית דלת חדשה

דלתות הפנים שלכם איבדו את צבען המקורי? הן נראות דהויות והרבה פחות אטרקטיביות מאשר היו בעבר? תוכלו לרכוש דלתות פנים חדשות או לחדש אותן, הכל תלוי במשאבים העומדים לרשותכם ובקריטריונים נוספים, אותם מיד נסקור כאן בהרחבה.

אמנם, מחשבתית, דלתות הפנים אינן נתפשות בעינינו כ"ריהוט" ביתי, אולם, גם עליהן פועלים כוחות שונים המעמעמים את צבען ויופיין, ככל שהשנים חולפות. שטיפות רצפה שאינן זהירות עלולות לפגוע בחלקן התחתון, מדבקות וסטיקרים קשים להסרה עלולים לפגוע במרקמן (במיוחד בדלתות הפנים של חדרי הילדים והנוער), הידיות עלולות להתרופף ולהשתחרר, ובאופן כללי, הדלת אותה בחרנו בעבר עם בניית הבית (או, אפילו "ירשנו", מהבעלים הקודמים של הבית או הדירה), כבר איננה מתאימה לעיצוב הבית ולדרך החיים שלנו כיום. כאן, עומדות בפניכן שתי אפשרויות עיקריות - לחדש את דלתות הדירה (בדרכים שונות, באמצעות בעל מקצוע או בעצמכם) או לבחור בדרך הקלה והמהירה יותר, ולרכוש דלתות פנים חדשות. כל אחת מהדרכים הינה לגיטימית ויעילה, ולכל אחת מהן יתרונות וחסרונות יחסיים על מתחרתה. 

חידוש דלתות פנים - יתרונות וחסרונות

מרבית דלתות הפנים עשויות עץ (או עץ המשולב בחומרי גלם נוספים) ולכן, חידוש דלתות פנים באמצעות הדבקה מגנטית פחות רלוונטי עבורן. לכן, שתי שיטות החידוש העיקריות הן חידוש הדלת באמצעות צביעתה או חידושה באמצעות הדבקת טפט. שלבי הכנת הדלת לחידוש זהים, במידה רבה, בין כל סוגי החידוש: הדלתות מפורקות מעל ציריהן, מופשטות מפרזוליהן ומונחות על "חמורים" לצורך ניקוי יסודי של כל הפגמים הקיימים בדלת. במידה והדלת צבועה בצבע שמן, תידרש הסרה יסודית בחום של הצבע הקיים, על מנת להגיע למשטח חלק ונטול פגמים ככל האפשר. לעיתים, יידרש גם שיוף של הדלת, גם הוא, יבוצע באופן יסודי, על מנת להפוך את הדלת לבסיס טוב לחידוש. האמצעים הננקטים בעת הכנת דלת לחידושה באמצעות צביעה הינם דרסטיים יותר, ולרוב, יחייבו ביצוע של בעל מקצוע.

לאחר ניקוי היסודי של הדלת, מתפצלות שיטות חידוש דלתות פנים: חידוש הדלתות באמצעות צביעה ייעשה בכמה שלבים ובמספר שכבות צבע, בעוד החידוש באמצעות הדבקת טפט נחשב לקל יותר לביצוע לא מקצועי, אבל גם הוא מצריך מיומנות מסוימת, מאחר ובועות אוויר הנלכדות מתחת לטפט בעת הדבקתו, אינן תופעה נדירה כמו שהיינו מקווים שתהיינה.

יתרונה העיקרי של גישת החידוש, היא, לכאורה, החיסכון הפיננסי שהיא מציעה מול רכישת דלת פנים חדשה. רק ש"חסכון" זה קיים רק למראית עין, מאחר ורוב מי שהתפתה לבצע את החידוש בגישת DIY ("מה הבעיה? רק למרוח קצת צבע! כל ילד יכול לעשות את זה!"), גילה את טעותו עד מהרה. כך שחידוש דלתות פנים בצורה מושלמת דורש הזמנת איש מקצוע, כך שהמחיר הראשוני של אופציה זו כבר איננו רלוונטי ואילו המחיר החדש - כבר איננו אטרקטיבי כל כך. 

רכישת דלת פנים חדשה - יתרונות וחסרונות

לרוב, אנחנו נוהגים לקשר בחירה ורכישה של דלתות פנים לשלבי הבניה של הבית, כאשר אנחנו מחליטים על עיצובו ועל האווירה הכוללת אותה אנחנו רוצים להעניק לו. אולם, עם השנים, טעמים ואופנות משתנים, ומה שהיה נכון עבורנו בעבר, כבר איננו נכון עבורנו כיום, מה גם שהדלתות הקיימות, אינן נקיות, ולעיתים, ניסיון לחדש אותן יסתכם בעלויות גבוהות ובהשקעת זמן רבה יותר מאשר רכישתה של דלת חדשה. רכישת דלת חדשה מאפשרת לכם לשנות דברים מהיסוד, לא רק סוג הדלת, עיצובה וסגנונה, גם תכונות כמו כיוון פתיחתה יכולות להשתנות בעת בחירה באופציית רכישת דלת חדשה.

אגב, כאן, חשוב לזכור רכיב נוסף, שבד"כ איננו נלקח בחשבון כאשר חושבים על טיפול בדלת - המשקוף. בעת חידוש, המשקופים נשארים קבועים ואף הם מחייבים טיפול יסודי (הסרת הצבע בחום, ניקוי, שיוף, צביעה מחודשת). לעיתים, פירוק הדלת מהמשקוף ובחינה מקרוב של המצב הקיים, מגלים כי המשקוף איננו שמיש (בשל התנפחות או מזיקים), וכי הדבר היחיד שהחזיק אותו עד כה, הייתה העובדה כי לא פירקתם ממנו את הדלת. כאן, לדלתות חדשות יש יתרון, מאחר, ולרוב, הן מגיעות עם משקוף משלהן, שאיננו מחייב אתכם להתמודד עם המשקוף הישן. 

אז מה עדיף? לרכוש דלת חדשה או לחדש את הישנה?

במידה ובידיכם עומדים הזמן, הידע והכלים המתאימים, תוכלו לנסות לחדש את הדלתות בעצמכם. אם נעדר מכם ולו אחד מהם - ותרו על החוויה ושיקלו רכישת דלת חדשה, או, לפחות היעזרות בשירותיו של בעל מקצוע בחידוש הדלת.

כתבות
*6124 צרו איתנו  קשר