מה ההבדל בין משקוף עץ למשקוף פולימרי (פלסטיק) בדלתות פנים?

המשקוף מקנה לדלת תמיכה, עמידות, פרקטיות ואת המראה העיצובי הרצוי לחלל פנים הבית. איזה משקוף מבודד רעשים, האם העץ עמיד בפני מים ואילו סוגי משקופים קיימים? כל מה שצריך לדעת לפני שבוחרים משקוף לדלתות הפנים

שני השיקולים העיקריים בבחירת דלתות פנים ומשקופים לבית הם יכולת הבידוד והמראה הוויזואלי, אלא שלרוב, הדלתות הן אלו שזוכות בתשומת הלב, למרות שלמשקוף יש תפקיד חשוב בתוצר הסופי והוא ישפיע גם על  עמידות, אריכות ימים, נוחות, שידרוג המראה עיצובי ועוד.  אז מה צריך לדעת לפני שבוחרים משקוף לדלת פנים? 

מהי מטרתו של המשקוף?

המשקוף הוא המסגרת לדלת, מה שלמעשה מקנה לה את התמיכה, עוטף אותה ולא פחות חשוב- משפיע על הטון העיצובי והמראה הסופי. כדי להמחיש את תפקידו של המשקוף, ניקח לדוגמא, בחירת משקפי ראייה, המצריכה שני שלבים- התאמת הזגוגיות למטרת ראייה והתאמת המסגרת למטרת תמיכה ועיצוב. כמובן שבדלתות פנים מדובר על השפעה משמעותית יותר של המסגרת על המוצר הסופי, שכן המשקוף מהווה מרכיב חשוב בהיבטים רבים יותר, כגון עיצוב, פרקטיות, נוחות, בידוד, תחזוקה ועוד. לכן, מומלץ להשקיע עוד מעט מחשבה ולהתעכב על בחירת המשקוף המתאים ביותר לביתכם. המרכיבים שישפיעו על עמידותו של המשקוף לאורך זמן וגם על המראה הכללי של עיצוב פנים הבית, הם בעיקרם החומר ממנו עשוי המשקוף, הצורה הצבע והתועלות השימושיות. 

משקוף עץ או משקוף פולימרי?

ההשוואה בין המשקוף מעץ למשקוף פולימרי מתחילה בהשוואה בין שני חומרי גלם- עץ ופלסטיק. בהיבט זה אפשר להתייחס אליהם כמו למוצרים רבים אחרים לבית, כגון שולחנות, מיטות, ארונות ועוד. קחו לדוגמא את שולחנות הפלסטיק לעומת שולחנות העשויים מעץ- הרי שאין מחלוקת כלל שהעץ הוא החומר החזק ביותר מבין השניים ובעל נוכחות ועמידות איתנה יותר לאורך זמן. באותו אופן, משקוף עץ רב שכבתי הינו חזק יותר מאשר משקוף פולימרי, המבוסס על חומר הפלסטיק. החומר הפולימרי לעומת זאת לרוב יהיה זול וקל יותר לתפעול וייצור. 

בידוד רעשים

כשזה מגיע לחדרים הפנימיים בבית או במשרד, דוגמת חדרי עבודה, שינה, משחק ושירותים, הרי שככל שהמשקוף יספק הגנה גבוהה יותר מפני רעשים- כך תשמר הפרטיות ואיכות החיים המשותפים של דיירי הבית.  בהיבט זה, משקוף מעץ הוא בעל יכולת הבידוד ומניעת הרעשים הטובה ביותר. משקוף פולימרי לעומת זאת, הוא משקוף חלול שאינו נותן מענה לאיטום לבידוד רעשים. 

האם משקוף עץ עלול להתנפח כתוצאה מרטיבות?

ההנחה שמשקוף עץ עלול לסבול מנזקי המים יותר מאשר הפלסטיק שייכת לעידן הקודם, שבו טכנולוגיות הייצור והחומרים לא נתנו מענה לשימושים פרקטיים ומוצרי עץ גולמיים, כגון עץ לבוד (המוכר בכינוי סנדוויץ'), היו רגישים לרטיבות. מכאן גם דבקה בעץ תדמית של חומר המתנפח במגע עם מים, אולם מאז הושקעו משאבים רבים בפיתוח משקופי עץ לדלת פנים והם עשויים מחומרים ושכבות שמגנים עליה גם מפני רטיבות.

פעם ההלבשה וחלקי המשקוף היו עם חומרים כמו mdf שהיו רגישים למים. היום משתמשים בעץ מסיבי רב שכבתי ובדומה לסנדביץ אין בעית מים בכלל. מעבר לכך, העץ משמש לבניית מוצרי חוץ הבאים במגע ישיר עם מי גשמים, כגון פרגולות, דקים ועד לספינות ובתי עץ- והוא מועדף על פני הפולימר והפלסטיקים למיניהם, שלא משדרים את היוקרה והנוכחות שגלומים בעץ.

זו גם ההזדמנות להפריך גם את ההנחה שהפלסטיק עמיד בפני מים וחום למשל, שהרי אם תציבו במרפסת הבית שולחן פלסטיק או עץ- תגלו שדווקא העץ בטיפול נכון- יהיה העמיד ביותר מבין השניים.

יש לציין שבין האפשרויות הקיימות כיום בבחירת משקוף לדלת הפנים- ניתן גם לשלב בין יתרונות העץ ליתרונות הפולימר ולהתקין על תחתית משקוף העץ הלבשת פולימר WPC, שעברה טיפול מיוחד למניעת רטיבות, עובש ומזיקים.

משקופי פלסטיק או .w.p.c הם בעלי מילוי pvc שהוא חומר רעיל (האסור לשימוש בצעצועים ודברים לתינוקות), ובזמן שריפה הוא פולט רעלים. 

אילו סוגי גמורים למשקופים קיימים?

המראה הוויזואלי של משקוף לדלת פנים הוא שיקול מרכזי בבחירתו, והוא מורכב בעיקרו מהצורה ומהעיצוב. אלו הן הצורות הנפוצות ביותר למשקוף לדלת פנים:

משקוף ישר- מקנה קווים ישרים, נקיים ובעל מראה שטוח, המשתלב עם מעטפת הקיר. המשקוף הישר מתאים מאוד לעיצוב הפנים המודרני, שמעדיף את המרחב והפונקציונאליות על פני העמסת יתר על העין והחלל.

משקוף עגול- מתאים מאוד לעיצוב פנים אוטנטי וביתי, כגון סגנון העיצוב הכפרי.  הפינות המעוגלות משוות חמימות ומבליטות את נוכחות הדלת. גמורים מעוגלים הם נעימים לעין ויוצרים תחושת שלמות.  

משקוף מדורג- המשקוף המדורג משמש בעיקר להלבשות על פני קירות או טיוח א-סימטריים ופותר את בעיית הגמורים, שעולה לא אחת בעקבות התוצר ומבנה הקיר הקיימים בשטח. למשקוף המדורג יש נוכחות רבה יותר, הוא מאפשר משחק צורני ולכן, גם מהווה כלי עיצובי יצירתי ומשלים למראה הכולל של החלל הפנימי.

בנוסף, קיים גם משקוף אפס, שהוא יקר יותר אך משתלב עם מעטפת הקיר ומתאים למקרה שבו רוצים להצניע את המשקוף בתוך המעטפת. 

עמידות לאורך השנים

כאמור, בניגוד לדעה הרווחת, לעץ יש עמידות גבוהה יותר מאשר לפלסטיק, הוא מאריך ימים, לא מתפורר ולא נפגע במראה ובנוכחות היוקרתית והטבעית שלו. למעשה, בלאי מוצרי הפלסטיק בחצר ובגינה גבוה בהרבה מאשר מוצרי העץ ולכן גם העץ משמש לבניית מוצרים שמחייבים עמידות במגוון שימושים ומצבים, כגון רטיבות, חום, יובש ועוד. 

לסיכום, העץ היה ונשאר מוצר איכותי ויוקרתי, לעומת הפולימר התעשייתי, שנכנס לשימוש האדם בעיקר בשל עלויות הייצור הנמוכות והוא מתאים יותר לציוד משרדי, כלים חד פעמיים, אחסון ועוד. לעומת זאת, כאשר בוחרים משקוף לדלת כדאי לזכור שמתיבת נוח, דרך הספינה שבה הפליג קולומבוס בדרכו לגלות את אמריקה ועד לבניית בתי עץ בימינו אנו- העץ היה ונשאר החומר המועדף ליצירת מוצרי איכות מאריכי ימים.

כתבות
צרו איתנו  קשר