דלתות עץ אקוסטיות או סטנדרטיות?

האפשרויות רבות והרשות נתונה: בחירת דלתות פנים מעץ, צריכה לכלול שיקולים נוספים על טעם אישי, למרות שאין ספק שהוא החשוב מכולם. הכי טוב לשלב בין טעם וסגנון עיצובי לבין פרמטרים מעשיים יותר, כגון עמידות, תחזוקה, התאמה למבנה ועוד. קבלו כמה עצות טובות שיסייעו לכם לבחור את הדלת המושלמת עבורכם: 

דלת כנף או דלת הזזה?

במקרה הזה מדובר בבחירה קלה יחסית, התואמת בעיקר לאופי המבנה ולצרכים שלכם. אם יש לכם הזדמנות לבחור כבר בשלב התכנון את הדלתות הרצויות אז תוכלו לבחור בין דלת כנף לדלת הזזה. דלתות הזזה אומנם מצריכות הכנת "כיס" מובנה בתוך הקיר אך היתרון הגדול שלהן הוא בהשארת חלל מרווח וחופש תנועה במעברים. כאשר מדובר בחדרים קטנים, כגון חדרי שינה לילדים או חדר משרדי, אז השיקול המרחבי הוא קריטי, וזה עוד לפני שהוזכר שהן נעות על מנגנוני גלילה שקטים, שתורמים לפרטיות ולאינטימיות בחדרים. אם אין לכם אפשרות והנתון הקיים מכתיב דלתות כנף, הרי שגם אז זכיתם ותוכלו להנות ממגוון אפשרויות רחב של דלתות פנים דקורטיביות ואף שקטות במיוחד, דוגמת דלתות עם בידוד אקוסטי רב שכבתי. 

אילו חומרי גלם לבחור?

דלת עץ ניתן לייצר מחומרים שונים, חלקם איכותיים יותר וחלק הרבה פחות. אחת ההחלטות החשובות שיש לבחון את סוג החומר שממנו מיוצרת הדלת, מה שישפיע על עמידות, תחזוקה ותפעול לאורך זמן.  המילוי האיכותי הוא מילוי פלקסבורד, המספק בידוד ראוי והגנה מפני חום וקור. על כך יש להוסיף את הציפוי, שבבסיסו בחלק מהמקרים מיוצר משבבי עץ MDF ועליו ציפוי למינציה או פורניר וכדומה. קחו בחשבון שה MDF הוא ציפוי שעמיד פחות במים. דלתות עץ מומלצות ועמידות מאוד בפני נזקי מים, למשל, מיוצרות מפורמייקה וסגסוגת פולימרית. בכל מקרה, רצוי לבוא עם מסגרת תקציבית והגדרת צרכים בסיסית, על מנת שניתן יהיה לבחור את ההצעה המתאימה והטובה ביותר עבורכם. 

כמה מילים על הלבשה ומשקוף

מבנה דלת הפנים כולל משקוף וכנף, כאשר ניתן לבחור את אופי ההלבשה. ראשית יש לשים לב שהמשקוף עשוי מעץ רב שכבתי מלא ואז לבחור האם הוא יבוצע בהלבשה טלסקופית ויקבל מראה ישר או בהלבשה עגולה ויקבל מראה מעוגל. כמו כן, יש לבחור האם ההלבשה תהיה בקו אפס ("הלבשה ברצלונה") או הלבשה מדורגת "דגם סקאלה"  או לחילופין, משקוף והלבשה עגולים. ההחלטה הזו תתבסס בעיקר על שיקולים עיצוביים. 

סגנון, נוחות ועיצוב דלתות עץ

עיטורים, זיגוגים, ידיות ואפילו מנעול, הם חלק מתוספות עיצוב ונוחות השימוש בדלת. לרוב, סגנון העיצוב ובחירת הצבעים יהיו נגזרת של הטעם האישי או עיצוב הפנים שנבחר. כמו כן, דלתות עץ לחדרי מקלחת ושירותים לרוב יכילו צוהר, כלומר חלון קטן, המאפשר כניסה של אור טבעי לחלל וכן, מאפשר לדעת האם החדר "תפוס" או "פנוי". לעומת זאת, דלתות לחדרי שינה לרוב יהיו אטומות וניתן לעצב אותן על ידי עיטורים, דוגמת פסי אלומיניום, ידיות מיוחדות וזיגוג דומיננטי. לחילופין, ניתן "להנמיך" את נוכחותה של הדלת באמצעות הצבע הלבן, שהופך אותה לחלק אינטגראלי ממעטפת הקיר. דלת מעץ מרשימה מטבעה ולכן לא דורשת בהכרח את "תשומת הלב" באמצעות צבע או אלמנטים עיצובים. יש לציין עם זאת, שקיימים עיצובים מעוררי חשק בדלתות עץ משולבות עם זכוכית ואלו מתאימו מאוד לעיצוב המודרני, שמעריך מאוד את החלוקה לצורות גיאומטריות. גם בבחירת החלונות יש להבחין בין זכוכית חלבית, וסגנונות נוספים שניתן למצוא כיום בשפע מרקמים, לצד גדלים שונים, שכאמור מחלקים את הדלת לצורות גיאומטריות שתורמות לקווים הנקיים והמודרניים. לבסוף אבל לא אחרון, ניתן כיום להזמין דלתות מעוצבות בהתאמה אישית של מרקם וצבע וכאן יש לתת את המקום לטעם האישי ולבחירה שאתם שלמים איתה. 

שקט בבקשה

דלתות שקטות מעץ מהוות יתרון עם ערך מוסף. כדאי לדעת שדלת כבדה, העשויה ממספר רב של שכבות מבודדות, תעניק בידוד אקוסטי מושלם ולכן היא מתאימה לחדרי שינה או לחדרי הנהלה וישיבות במשרד. לדלתות פנים מעץ קיים יתרון גדול בהיבט זה וככל שהדלת תכיל יותר עץ, כך היא תבודד יותר. חשוב לבדוק גם את הגומיות וסף הדלת, ולהבטיח שהוא שומר על סגירה שקטה ואיטום מושלם.  

מניעת נזקי מים ופגיעות

בזכות טכנולוגיה מתקדמת ושימוש בחומרי גלם איכותיים, דלתות עץ הן עמידות וקלות לתחזוקה. לכל אלו אפשר להוסיף פתרון אולטימטיבי לעמידות בפני מים. הדבר חשוב במיוחד בחדרי שירותים, מקלחת ושירות אבל לא רק. מגע עם מים יכול להתרחש גם בעת שטיפת הבית או תקלות צנרת ומים. לכן, יש לשקול רכישת דלתות פנים בעלות סגסוגת פולימרית בסנטימטרים התחתונים, לצד ייצור בדבקים עמידים בפני מים. טיפ קטן: מילוי פלקסבורד בדלתות אלו יכול להעניק בידוד אקוסטי של עד 22 דציבלים וכמובן יש לבחון את הגימור, כגון פורמייקה העמידה בפני שריטות ונזקים.

לדלתות בדגמי עץ של חמדיה

 

 

כתבות
*6124 צרו איתנו  קשר